Gjermania vlerësoi Türkiyen për rinovimin e Marrëveshjes së Drithit. / Foto: AA

Ministrja e Punëve të Jashtme e Gjermanisë, Analena Baerbock, vlerësoi dje përpjekjet diplomatike të Türkiyes për rinovimin e Marrëveshjes së Drithit të Detit të Zi, duke i cilësuar ato të rëndësishme.

“Fakti është se (Presidenti rus Vlladimir) Putin po luan me Marrëveshjen e Grurit. Përpjekjet e Türkiyes për të rikthyer Marrëveshjen në rrugën e duhur janë të rëndësishme," tha Baerbock në një konferencë shtypi të organizuar me homologen e saj rumune Luminica Odobescu në Berlin.

Baerbock vuri në dukje se Rusia po përkeqëson krizën globale të urisë dhe shtoi:

"Rusia synon armët e luftanijeve të saj të Detit të Zi në anijet e grurit dhe bombardon qendrat e transportit të grurit."

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, ka qëndruar dje në qytetin bregdetar rus të Soçit, ku është takuar me Putinin.

Rusia më 17 korrik pezulloi pjesëmarrjen e saj në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Türkiye dhe OKB-ja që rivendosi dërgesat e grurit nga tri porte ukrainase të Detit të Zi të cilat u ndaluan pas luftës në Ukrainë në shkurt 2022.

Odobescu u bëri jehonë deklaratave të Baerbock, duke dënuar sulmet ruse në infrastrukturën ukrainase.

"Ne praktikisht shohim se Rusia vazhdon sulmet ndaj infrastrukturës civile, duke mos lejuar Ukrainën të eksportojë grurë," vuri në dukje diplomati rumun.

Ajo mohoi njoftimet e shtypit se dronët rusë ranë në territorin rumun të dielën mbrëma.

“Ministria e Mbrojtjes dhe të gjitha institucionet përkatëse kanë monitoruar situatën në terren të shkaktuar nga sulmet e dronëve rusë në infrastrukturën e porteve të Ukrainës. Sulmet me dron të Federatës Ruse nuk përfaqësojnë ndonjë kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak për territorin tonë kombëtar ose ujërat territoriale të Rumanisë," tha Odobesku.

TRT Balkan / agjencitë