Holanda dhe Danimarka premtuan 61 avionë F-16 për Ukrainën. / Photo: Reuters

Udhëtimet e shpejta dje dhe të paparalajmëruara të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Holandë dhe Danimarkë rezultuan në marrjen e avionëve luftarakë F-16, që pritet të përmirësojnë aftësitë lufterake të Kievit.

Holanda dhe Danimarka do ta furnizojnë Ukrainën me avionë luftarakë F-16 të prodhuar në ShBA.

Vizita e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Holandë i dha atij 42 avionë të prodhuar në ShBA dhe ai mori 19 të tjerë nga flota e Danimarkës.

Kryeministri holandez Mark Rutte dhe kryeministrja daneze Mette Frederiksen njoftuan marrëveshjet e tyre përkatëse.

Udhëheqësi ukrainas pret që 42 avionët holandezë të dorëzohen në vend pasi pilotët ukrainas të trajnohen për t’i përdorur ato.

“Ata do të jenë në qiellin e Ukrainës. Faleminderit, Holandë! Faleminderit, Mark! Faleminderit të gjithëve që po ndihmoni”, tha Zelensky.

”Ky është vetëm fillimi”, tha ai.

Koha e dërgesave avionëve F-16 nga Holandia nuk dihet.

”Vetëm 24 nga 42 avionë F-16 të Holandës janë aktualisht në funksion”, tha Ministria holandeze e Mbrojtjes.

Ndalesa e papritur e Zelensky në Danimarkë të dielën u zhvillua në bazën ajrore ”Skrydstrup”.

”Gjashtë avionët e parë do të dorëzohen në fund të vitit”, tha kryeministrja daneze, Frederiksen në një konferencë të përbashkët për shtyp me Zelenskyn.

”Plani është që të dorëzohen tetë vitin e ardhshëm dhe pesë të tjera më vonë”, shtoi ajo.

Holanda dhe Danimarka formuan një koalicion të NATO-s për të trajnuar pilotët ukrainas në avionë.

Belgjika dhe Norvegjia konsiderohen gjithashtu furnizues të mundshëm.

TRT Balkan / agjencitë