Izraelitët arrestojnë një numër të madh palestinezësh në Bregun Perëndimor.    /Foto: AA

Forcat izraelite arrestuan një numër të madh palestinezësh, duke përfshirë një gazetar, gjatë bastisjeve në vende të ndryshme në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Sipas dëshmitarëve okularë, forcat izraelite kryen bastisje në pjesë të ndryshme të Bregut Perëndimor, në Ramallah, Al-Bire, Bethlehem, Jenin, Qalqilya, Tulkarem dhe Nablus.

Ushtarët hynë në qytetet dhe shtëpitë e palestinezëve në kampet e refugjatëve dhe arrestuan gazetaren palestineze Rola Hasenein në Betlehem.

Forcat izraelite u raportuan se kishin bastisur shumë shtëpi në Ramallah dhe arrestuan disa palestinezë, e në qytetin El-Yamun, afër Jeninit, shpërthyen përleshjet midis ushtarëve dhe grupeve palestineze që iu përgjigjën bastisjes dhe disa njerëz u arrestuan.

Ushtarët u tha se kishin hyrë me forcë në kampin e refugjatëve Balata pranë qytetit të Nablus dhe qyteteve Azun dhe Kefar Sulus pranë Qalqilya dhe bastisën shtëpitë.

Që nga 7 tetori 2023, kur ushtria izraelite filloi sulmin e saj në Rripin e Gazës, ka pasur një rritje të ndalimeve, bastisjeve dhe sulmeve ndaj palestinezëve në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe në Kudsin Lindor (Jerusalem).

TRT Balkan / agjencitë