Katar: Hamasi konsideron ofertën e fundit të Bidenit për armëpushim / Photo: AA

Katari raportoi se Hamasi vazhdon të punojë për propozimin e fundit të presidentit amerikan Joe Biden në lidhje me marrëveshjen e armëpushimit në Rripin e Gazës dhe shkëmbimin e të burgosurve me Izraelin.

“Ndërmjetësuesit nuk kanë marrë ende një përgjigje nga Hamasi për propozimin e fundit për një armëpushim dhe marrëveshje për shkëmbimin e të burgosurve me okupimin izraelit”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit, Majid al-Ansari, për agjencinë zyrtare të lajmeve të Katarit, QNA.

Ansari tha se Hamasi është ende duke shqyrtuar ofertën.

Duke deklaruar se përpjekjet e përbashkëta ndërmjetësuese të Katarit, Egjiptit dhe ShBA-së vazhdojnë, Ansari tha: "Veçanërisht duke marrë parasysh ndjeshmërinë e situatës aktuale të negociatave, është e nevojshme që të mos u kushtohet vëmendje lajmeve të rreme në media dhe të injorohen raportet jo të besueshme të medias, me përjashtim të burimeve zyrtare.”

Në fjalimin e tij në Shtëpinë e Bardhë më 31 maj, presidenti amerikan Joe Biden tha se Izraeli paraqiti një propozim të ri për një armëpushim të përbërë nga tri faza.

Edhe pse Biden tha se propozimi i përket Izraelit, Netanyahu njoftoi se ata do të vazhdojnë luftën derisa të arrihen "qëllimet e përshkruara". Në fjalimin e tij në Komitetin e Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes të Dhomës së Përfaqësuesve, Netanyahu argumentoi se kishte "boshllëqe" midis asaj që propozoi Izraeli dhe propozimit të Bidenit.

Pas deklaratës së Bidenit, Hamasi njoftoi se ishte pozitiv në lidhje me propozimet në lidhje me "një armëpushim të përhershëm, tërheqjen e forcave pushtuese nga Rripi i Gazës dhe shkëmbimin e të burgosurve".

Kreu i byrosë politike të lëvizjes Hamas, Ismail Haniyeh, deklaroi në një deklaratë më 5 qershor se çdo marrëveshje e bazuar në tërheqjen e plotë të ushtrisë izraelite nga Rripi i Gazës dhe shkëmbimin e të burgosurve do të trajtohet pozitivisht dhe seriozisht.

TRT Balkan / agjencitë