Kina dhe vendet arabe dënojnë ShBA-në për veton ndaj shtetit palestinez / Foto: AA

Kina dhe shtetet arabe dënuan të premten ShBA-në për përdorimin e vetos kundër dhënies së shtetësisë së plotë Palestinës.

Uashingtoni kishte votuar kundër dhënies së statusit të plotë të anëtarit të OKB-së Palestinës muajin e kaluar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Nga 15 anëtarë të Këshillit të Sigurimit, 12 kishin votuar pro, ndërsa dy anëtarë abstenuan.

Në një deklaratë të përbashkët në Forumin e Bashkëpunimit Kinë-Shtetet Arabe në Pekin, të dyja palët i kërkuan këshillit të miratojë rezoluta detyruese për të arritur një armëpushim të menjëhershëm, gjithëpërfshirës dhe të qëndrueshëm në Gaza.

Të dyja palët dënuan sulmin e vazhdueshëm izraelit ndaj popullit palestinez në Gaza, si dhe pushtimin e qytetit Rafah dhe bombardimin e kampeve të refugjatëve.

Sulmi ajror në një kamp tendash që strehoi palestinezët e zhvendosur në Rafah vrau të paktën 45 civilë, kryesisht gra dhe fëmijë, si dhe plagosi rreth 300 të tjerë të dielën e kaluar.

Duke mbështetur masat e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GjND) kundër Izraelit në Gaza, deklarata e përbashkët kërkonte që këshilli të zbatonte rezolutat e tij përkatëse dhe të kthente jetën në Gaza në normalitet.

Duke theksuar se zgjidhja me dy shtete ishte zgjidhja, deklarata e përbashkët përsëriti thirrjen për një konferencë ndërkombëtare për Palestinën, e cila mund të çojë drejt zgjidhjes së konfliktit.

“Paqja, siguria dhe stabiliteti në rajon nuk mund të arrihen pa i dhënë fund okupimit të territorit të shtetit të Palestinës me Jerusalemin Lindor si kryeqytet, Lartësitë e pushtuara siriane të Golanit dhe territoret e pushtuara libaneze”, thuhet në deklaratë.

Izraeli ka nisur një ofensivë brutale në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, duke vrarë më shumë se 36.200 njerëz dhe duke plagosur 81.400 të tjerë.

Gati tetë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës u shndërruan në rrënoja, mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në GjND, e cila në vendimin e saj të fundit e ka urdhëruar atë të ndalojë menjëherë operacionin e tij në Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

Deklarata e përbashkët erdhi pasi Pekini priti takimin e 10-të ministror që nga e enjtja, ku morën pjesë udhëheqësi kinez Xi Jinping, si dhe katër liderë arabë.

Mbreti i Bahreinit Hamad bin Isa Al Khalifa, Presidenti egjiptian Abdel Fattah El-Sisi, Presidenti Tunizian Kais Saied dhe Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan gjithashtu folën në forum.

Forumi shërben si një iniciativë formale dialogu midis Kinës dhe Ligës Arabe për të diskutuar mekanizmin kryesor të koordinimit shumëpalësh midis ekonomisë së dytë më të madhe në botë dhe shteteve arabe.

AA