Kolonët izraelitë sulmojnë fshatrat palestinezë në Bajramin e Kurbanit / Photo: AA Archive

Kolonët ilegalë izraelitë kanë sulmuar fshatrat dhe pronat palestineze në disa zona të Bregut Perëndimor të pushtuar që po shënonin ditën e dytë të festës së Bajramit të Kurbanit.

Agjencia zyrtare palestineze e lajmeve WAFA raportoi se kolonët e paligjshëm sulmuan banorët palestinezë në qytetin Deir Dibwan në lindje të Ramallahut të hënën.

Agjencia tha se një grup kolonësh pushtuan periferi të qytetit, u mblodhën në zonë dhe hodhën gurë mbi banorët, duke rezultuar në tre të plagosur.

Në Bregun Perëndimor verior, WAFA tha se kolonët e paligjshëm sulmuan automjetet palestineze në qytetin Huwara në jug të Nablusit. Në jug, agjencia vuri në dukje se kolonët krijuan një kamp ushtarak të paligjshëm në tokën private palestineze në lindje të Hebronit të hënën.

Bastisjet e Bregut Perëndimor të pushtuar

Grupet e armatosura të kolonëve ngritën tenda të mëdha vendbanimesh dhe strehimore prej druri në tokat në qytetin Bani Naim.

Sipas agjencisë, ushtria izraelite bastisi gjithashtu zona të ndryshme të Bregut Perëndimor të pushtuar të hënën, duke përfshirë qytetin Ajjul në veri të Ramallahut, ku shpërthyen konfrontimet midis banorëve dhe forcave izraelite pa u raportuar viktima.

Ushtria gjithashtu sulmoi qytetin e Anata, në verilindje të Jeruzalemit, disa lagje në qytetin e Hebronit dhe qytetin e Ramin, në lindje të Tulkarm.

Tensionet janë rritur përgjatë kufirit të Libanit me Izraelin, mes sulmeve ndërkufitare midis Hezbollahut dhe forcave izraelite, ndërsa Tel Avivi po ecën përpara me ofensivën e tij vdekjeprurëse në Gaza, e cila ka vrarë më shumë se 37.300 njerëz që nga tetori i kaluar.

AA