Kreu i grupit rus Wagner ankohet për mungesë municioni në Bakhmut.     /Foto: AA

Kreu i grupit rus Wagner tha të hënën (6 mars) se i shkroi një letër komandantit të "operacionit special ushtarak" të Moskës në Ukrainë për nevojën e municioneve për pozicionet e grupit në qytetin ukrainas Bakhmut.

"Më 3 mars, i shkrova një letër komandantit të grupit të operacionit special ushtarak për nevojën urgjente për ndarjen e municioneve”, tha Yevgeny Prigozhin në Telegram.

Mesazhi i fundit i Prigozhin erdhi një ditë pasi ai sugjeroi një "tradhti" të mundshme në lidhje me çështjet e prokurimit të municioneve për forcat e grupit pranë qytetit të kontestuar ashpër.

“Dokumentet janë nënshkruar në 22 shkurt në mbrëmje dhe janë dhënë urdhra për dërgesë më 23 shkurt, por pjesa më e madhe e municioneve ende nuk është dërguar. Tani për tani, ne po përpiqemi të kuptojmë arsyen: është thjesht burokraci e zakonshme ose një tradhti”, tha Prigozhin.

Në një video-mesazh të veçantë në kanalin Telegram të Wagner Orchestra të shtunën (4 mars), Prigozhin tha se tërheqja e grupit nga Bakhmut do të rezultojë në shembjen e gjithë frontit, gjë që ai tha se "nuk do të jetë e ëmbël për të gjitha formacionet ushtarake që mbrojnë interesat ruse".

Bakhmut është një qendër e madhe transporti nëpërmjet së cilës trupat ukrainase në Donbas furnizohen me armë, pajisje ushtarake dhe municione. Qyteti pothuajse është pushtuar nga Wagner, pretendoi Prigozhin të premten (3 mars).

TRT Balkan / agjencitë