Malajzi: Përplasen dy helikopterë ushtarakë, 10 të vdekur /         Foto: Reuters

Dy helikopterë ushtarakë malajzianë u përplasën dhe u rrëzuan gjatë një stërvitje stërvitore të martën, duke vrarë të dhjetë personat në bord, tha marina.

Helikopterët po stërviteshin në një bazë detare në shtetin verior të Perak për të festuar 90-vjetorin e marinës muajin e ardhshëm.

“Është konfirmuar se të gjithë personat në helikopterë kanë vdekur”, thuhet në njoftim.

Një video që qarkullon në rrjetet sociale, e cila thuhet se tregon incidentin, tregon disa helikopterë që fluturojnë në formë të ulët. Njëri prej helikopterëve është kthyer anash dhe kapi rotorin e helikopterit tjetër, duke bërë që ai të përmbyset dhe të rrëzohet.

Shtatë anëtarë të ekuipazhit ishin në bordin e helikopterit të Operacioneve Detare AW139, tha Marina.

Tre anëtarët e ekuipazhit ishin në helikopterin e lehtë Fennec, të prodhuar nga konglomerati evropian shumëkombësh i mbrojtjes Airbus.

Mediat lokale raportuan se AW139 u rrëzua në një kompleks sportiv në bazën detare, ndërsa Fennec u rrëzua në një pishinë aty pranë.

Marina tha se do të nisë një hetim për të përcaktuar se çfarë e shkaktoi aksidentin.

TRT Balkan / agjencitë