NATO-ja paralajmëroi Kinën nëse vazhdon mbështetja e Rusisë në Ukrainë.    /Foto: AA

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi Kinën të mërkurën për mbështetjen e vazhdueshme për Rusinë gjatë luftës në Ukrainë.

“Nuk është e qëndrueshme që Kina të vazhdojë të ushqejë sfidën më të madhe të sigurisë për aleatët e NATO-s, veçanërisht në Evropë, duke mbështetur ekonominë e luftës të Rusisë”, u tha Stoltenberg gazetarëve në Otava, ku mbërriti për një takim me kryeministrin kanadez Justin Trudeau.

Ata do të diskutojnë përgatitjet përfundimtare për samitin e NATO-s në Uashington muajin e ardhshëm. Stoltenberg gjithashtu mirëpriti statusin e Kanadasë si aleate e NATO-s.

I pyetur për vizitën e presidentit rus Vlladimir Putin në Korenë e Veriut, Stoltenberg theksoi rëndësinë e unitetit midis aleatëve të NATO-s në një kohë kur fuqitë autoritare si Rusia, Koreja e Veriut, Irani dhe Kina po lidhen gjithnjë e më shumë.

“Është jashtëzakonisht e rëndësishme që ne (NATO), në dritën e shtrirjes midis Rusisë, Kinës dhe Koresë së Veriut, gjithashtu të punojmë më ngushtë me partnerët tanë në rajonin e Azisë-Paqësorit, Japonisë, Koresë së Jugut, Zelandës së Re dhe Australisë", tha ai. Mes të tjerash, Stoltenberg shtoi se vizita e Putinit në Phenian zbuloi varësinë e Rusisë nga "miqtë e saj autoritarë" në luftën kundër Ukrainës.

Stoltenberg vazhdoi të paralajmërojë Kinën për mbështetjen e saj për Rusinë, duke theksuar se "do të ketë dhe duhet të ketë disa pasoja".

Ai theksoi rëndësinë e investimit të NATO-s në mbrojtjen e saj dhe parandalimin e luftës, ndërsa vende të tilla si Kina dhe Rusia po "investojnë shumë në aftësi të reja ushtarake, duke përfshirë armë me rreze të gjatë dhe sisteme të avancuara raketore".

“Mënyra më e mirë për të garantuar ruajtjen e paqes është të jemi së bashku si NATO dhe të investojmë siç kemi rënë dakord”, theksoi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

TRT Balkan / agjencitë