Paris, 37 të lënduar nga shpërthimi në një pallat apartamentesh / Foto: AA

Të paktën 37 persona u plagosën pas një shpërthimi të fuqishëm në një ndërtesë apartamentesh të mërkurën në qendër të Parisit, sipas ministrit të Brendshëm të vendit.

Duke folur me gazetarët në vendin e shpërthimit, Gerald Darmanin tha se katër nga të plagosurit ishin në gjendje kritike.

Ai tha se dy të tjerë mendohet se janë zhdukur në rrënoja.

“Është e mundur që do të gjejmë trupa sonte, ose do t'i gjejmë të gjallë,” shtoi ai.

Édouard Civel, nënkryetari i parë i komunës së 5-të, tha se shpërthimi mund të jetë shkaktuar nga një shpërthim gazi.

Darmanin pranoi se nuk kishte asnjë paralajmërim paraprak përpara shpërthimit dhe shkaku i tij mbetet i panjohur.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se mendimet e tij ishin me të plagosurit dhe të zhdukurit.

Furnizimi me gaz në lagjen ku ndodhi shpërthimi mësohet se është ndërprerë plotësisht.

AA