Protesta në Izrael, kërkohet zgjedhje dhe përfundim të luftës. / Foto: AA Archive

Një grup izraelitësh organizuan një demonstratë në parlamentin izraelit (Knesset) në Al-Qudsin (Jerusalem) perëndimor të mërkurën, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme dhe përfundimin e luftës së Tel Avivit kundër Rripit të Gazës, raportojnë mediat izraelite.

“Një grup protestuesish u mblodhën pranë kafeterisë në ndërtesën e Knessetit, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme”, shkruan gazeta izraelite “Haaretz”.

Një nga demonstruesit tha se "është e pamundur që qeveria të qëndrojë në pushtet gjatë mandatit të saj, gjatë të cilit u vranë 1.500 civilë dhe ushtarë dhe më shumë se 200 fëmijë, gra dhe burra u rrëmbyen".

"Lufta pa qëllime dhe pa fund duhet të përfundojë, Knesset duhet të shpërbëhet dhe pushteti duhet t'i kthehet popullit. Ne kërkojmë zgjedhje të menjëhershme", thanë të mbledhurit.

Zgjedhjet e fundit në Izrael u mbajtën në fund të vitit 2022, duke rezultuar në formimin e Qeverisë aktuale të kryesuar nga kryeministri Benjamin Netanyahu, i cili është ligjërisht në pushtet për një mandat katërvjeçar, përveç nëse Knesset shpërndahet ose miraton një votë mosbesimi në Qeveri.

Në shkelje të një rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Rripin e Gazës që nga 7 tetori 2023.

Në sulmet izraelite në Rripin e Gazës që nga tetori i vitit të kaluar, 37.396 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë.

TRT Balkan / agjencitë