Putin në paradën ushtarake: Ukraina është "peng" i interesave perëndimore. / Photo: AA

Presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin, sot tha se populli ukrainas është bërë "peng" i interesave të Perëndimit, duke i akuzuar ata për nxitje të rusofobisë.

"Populli ukrainas është bërë peng i regjimit kriminal të zotërinjve të tij perëndimorë që u ngrit në kurriz të saj, duke e kthyer në një mjet pazari në zbatimin e planeve të tyre mizore dhe egoiste", tha Putin në fjalimin e tij gjatë paradës ushtarake në Moskë të organizuar me rastin e shënimit të 9 majit - Ditës së Fitores.

Moska filloi "operacionin e saj special ushtarak" në Ukrainë shkurtin e kaluar për të "çmilitarizuar dhe denazifikuar" Ukrainën. Për vendet perëndimore, megjithatë, kjo është një luftë agresioni dhe si kundërpërgjigje kanë vendosur sanksione të ashpra.

Putin tha se "ambiciet e tepërta dhe arroganca" u kthyen në një "tragjedi", për të cilën pretendon se është arsyeja e "katastrofës aktuale në Ukrainë". Ai tha se Perëndimi "ende flet për ekskluzivitetin e tij, shkatërron njerëzit dhe ndan shoqërinë, shkakton konflikte dhe goditje të përgjakshme, mbjell urrejtje, rusofobi, nacionalizëm agresiv dhe shkatërron vlerat familjare dhe tradicionale që e bëjnë njeriun njeri".

Udhëheqësi rus tha se Perëndimi ndjek një qasje duke "vazhduar të diktojë, të imponojë vullnetin e saj, të drejtat e saj dhe rregullat e saj mbi popujt - në thelb një sistem plaçkitjeje, dhune dhe represioni".

Në Rusi, Dita e Fitores është një festë që përkujton me dorëzimin e Gjermanisë naziste në vitin 1945. Ajo u shpall pasi Gjermania nënshkroi kapitullimin në mbrëmjen e 8 majit 1945 në Berlin, kur në Moskë kishte kaluar mesnata.

TRT Balkan / agjencitë