Qindra izraelitë tentuan të arrinin në rezidencën e kryeministrit Netanyahu / Photo: AA

Qindra izraelitë u përpoqën të arrinin në rezidencën e kryeministrit Benjamin Netanyahu në Jerusalemin/Kudsin Perëndimor për t'i bërë presion qeverisë për të arritur një marrëveshje për shkëmbim pengjesh me grupet palestineze.

Demonstruesit u përpoqën t'i afroheshin rezidencës së Netanyahut, por policia i pengoi ata ta bënin këtë, sipas të përditshmes izraelite "Yedioth Ahronoth".

Dhjetëra protestues në Tel Aviv kërkuan gjithashtu një marrëveshje shkëmbimi pengjesh dhe u përpoqën të bllokonin një pjesë të autostradës kryesore Ayalon në qendër të qytetit.

Në qytetin verior të Netanyas, qindra izraelitë protestuan në hyrje të qytetit, duke mbajtur një pankartë të madhe ku shkruhej "Mjaft, qeveri shkatërruese".

Duke shkelur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Rripin e Gazës, nisur pas një sulmi nga grupi i rezistencës palestineze Hamas më 7 tetor të vitit të kaluar.

Sipas autoriteteve lokale shëndetësore, më shumë se 38.150 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë.

Izraeli është akuzuar për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës urdhëroi autoritetet izraelite të ndalonin menjëherë operacionin ushtarak në qytetin jugor të Rafahut.

TRT Balkan / agjencitë