Shpyllëzimi i Amazonës bie për pothuajse 34 për qind.     /Foto: AA

Shpyllëzimi në rajonin e Amazonës së Brazilit ka rënë me 33,7 për qind gjatë gjashtë muajve të parë të mandatit të presidentit Luiz Inacio Lula da Silva, sipas të dhënave të publikuara rishtazi nga ministria e mjedisit e vendit.

Ndryshimi i rëndësishëm erdhi pasi Lula u zotua gjatë fushatës së tij presidenciale për të eliminuar shpyllëzimin në Amazonë deri në vitin 2030.

Të dhënat nga ministria e mjedisit tregojnë se 2.650 kilometra katrorë sipërfaqe u shpyllëzuan midis janarit dhe qershorit të këtij viti, nga 4.000 kilometra katrorë në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Ministrja e mjedisit Marina Silva tha në një konferencë për media se rënia e shpyllëzimit është rezultat i përpjekjeve të qeverisë Lula.

“Ne po bëjmë çdo përpjekje për të siguruar që (plani kundër shpyllëzimit) është tashmë në lëvizje të plotë. Ky është rezultat i përpjekjeve tona emergjente”, tha Silva.

Amazona, pylli më i madh tropikal në Tokë, iu nënshtrua një shpyllëzimi serioz nën administrimin e ish-presidentit të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro.

TRT Balkan / agjencitë