OJQ palestinez nën presionin e Izraelit.     Foto: AA

Ushtria izraelite bastisi dhe urdhëroi mbylljen e shtatë organizatave joqeveritare palestineze (OJQ) në qytetet Ramallah dhe Al-Bireh të Bregut Perëndimor të pushtuar, theksuan dëshmitarët.
OJQ-të që u bastisën janë Addameer për Kujdesin e të Burgosurve dhe të Drejtat e Njeriut, Qendra Al-Haq, Qendra Bisan për Kërkim dhe Zhvillim, Unioni i Komiteteve të Grave, Komitetet e Punës Shëndetësore, Unioni i Komiteteve të Punës Bujqësore dhe Mbrojtja për Fëmijët Ndërkombëtarë - Palestinë.
Vitin e kaluar, autoritetet izraelite vendosën të mbyllin gjashtë prej këtyre OJQ-ve, duke pretenduar se ato ishin "organizata terroriste".
Një korrespondent i AA-së raportoi se Komitetet e Punës Shëndetësore nuk ishin në listën izraelite të lëshuar vitin e kaluar.
Dëshmitarët për AA tha se gjatë bastisjeve të tyre, forcat izraelite konfiskuan dosjet dhe kompjuterë dhe shkatërruan përmbajtjen e tyre.
Përleshjet shpërthyen po ashtu mes dhjetëra palestinezëve dhe ushtrisë izraelite gjatë bastisjeve, ku kjo e fundit përdori plumba të vërtetë dhe gome, si dhe bombola gazi lotsjellës.
Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze tha në një deklaratë se ekipet e saj u morën me një plagosje nga municionet reale dhe trajtuan 33 të tjerë që u prekën nga gazi lotsjellës.
Më 19 tetor të vitit 2021, ministri izraelit i Mbrojtjes, Benny Gantz, lëshoi një urdhër për mbylljen e gjashtë OJQ-ve me arsyetimin se ato janë "organizata terroriste" dhe janë të lidhura me Frontin Popullor për Çlirimin e Palestinës.

AA