Ushtria ukrainase godet ndërtesën e administratës në Donetsk

Ushtria ukrainase godet ndërtesën e administratës në Donetsk

Si pasojë e sulmeve në qendrën e qytetit kanë humbur jetën 6 civilë dhe ka të plagosur.
Ushtria ukrainase godet ndërtesën e administratës në Donetsk     Foto: AA

Ushtria e Ukrainës godet ndërtesën e të ashtuquajturës administratë të Republikës Popullore të Donetskut në zonën nën kontrollin e separatistëve pro-rusë.

Sipas lajmeve të shtypit rus që i bazon në zyrtarët lokalë, thuhet se Forcat e Armatosura të Ukrainës kryen sulme artilerike ndaj qendrës së qytetit Donetsk.

Si pasojë e sulmeve në qendrën e qytetit kanë humbur jetën 6 civilë dhe ka të plagosur dhe se disa predha kanë rënë në ndërtesën e të ashtuquajturës administratë të Republikës Popullore të Donetskut, të separatistëve pro-rusë.

Po ashtu thuhet se janë shkaktuar dëme në katin e sipërm të ndërtesës.

Teksa nga predhat janë goditur edhe disa banesa shumëkatëshe në qendrën e qytetit Donetsk, thuhet se njëri prej sulmeve është kryer me multi-raketahedhësit HIMARS, të prodhimit amerikan.

AA