Presidenti ukrainas Zelenskyy thotë ka të vdekur dhe të plagosur nga sulmet ruse në Kiev, duke u bërë thirrje banorëve të qëndrojnë të strehuar.     Foto: Reuters 

Forcat ruse kanë sulmuar të hënën në mëngjes kryeqytetin e Ukrainës, Kievin, si përgjigje ndaj ofenzivës ukrainase në 4 rajonet e aneksuara nga Rusia. Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko, njoftoi në Telegram se disa goditje raketash tronditën lagjen Shevchenkivskyi të kryeqytetit ukrainas.
Ministria e Brendshme e Ukrainës njoftoi se të paktën 8 persona humbën jetën dhe 24 u plagosën nga granatimet në lagjen Shevchenkivsky të kryeqytetit Kiev.
Disa shpërthime u raportuan gjithashtu në qytetin Dnipro, sipas mediave lokale.
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy akuzoi Rusinë se po përpiqet ta zhdukë vendin e tij nga faqja e dheut.
Të dielën, presidenti rus Vladimir Putin akuzoi inteligjencën ukrainase për kryerjen e, siç e quajti ai, "sulmit terrorist" në urën e Kerçit, që lidh Krimenë me Rusinë.
Një shpërthim i madh të shtunën herët goditi urën e Kerçit, që shërben si rrugë kryesore furnizimi për Rusinë dhe e cila u ndërtua pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014.

TRT Balkan / agjencitë