Zelensky: Ukraina do të kërkojë një takim me NATO-n.     /Foto: 

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të martën se vendi i tij do të kërkojë një takim të Këshillit Ukrainë-NATO për të diskutuar çështjet që lidhen me mbështetjen e mëtejshme ushtarake për Kievin.

“Ukraina do të kërkojë një takim të Këshillit Ukrainë-NATO për të diskutuar mbrojtjen e qiellit, furnizimin me armë kundërajrore, sisteme dhe raketa përkatëse”, tha Zelenskiy në video fjalimin e fundit.

Ai shtoi se ata punojnë çdo ditë pa pushim për “mundësitë tona më të mëdha në botë”.

"Ne po punojmë për të marrë sa më shumë ndihmë reale. Në dy ditët e fundit kemi dëgjuar të gjitha llojet e gjërave. Për konflikte të ndryshme - këtu në Evropë dhe në Lindjen e Mesme - nivele të ndryshme kërcënimi, hapësirë ​​të ndryshme ajrore... Por a jetët njerëzore janë të ndryshme, a janë vlerat njerëzore të ndryshme, jo, nuk janë”, tha presidenti ukrainas.

Zelensky tha gjithashtu se ata po punojnë në mënyrë aktive për të organizuar një Samit të Paqes Globale produktive mbi formulën e tij të paqes me 10 hapa që do të mbahet në Zvicër në qershor, duke falënderuar të gjithë liderët dhe vendet që kanë shprehur gatishmërinë e tyre për të marrë pjesë.

Ai falënderoi veçanërisht kancelarin gjerman Olaf Scholz për "lidershipin dhe komunikimin përkatës ndërkombëtar" dhe për sinjalet e dërguara gjatë vizitës së tij në Pekin.

“Kina mund të na ndihmojë vërtet të rivendosim paqen e drejtë për Ukrainën dhe stabilitetin në marrëdhëniet ndërkombëtare. Samiti në Zvicër na jep të gjithëve një shans real që Karta e Kombeve të Bashkuara, qëllimet dhe parimet e saj të funksionojnë me të vërtetë”, shtoi ai.

TRT Balkan / agjencitë