Eskobar: Mali i Zi të zgjidhë ngërçin politik në të cilin ndodhet. / Photo: US Embassy Podgorica/TwitterMali i Zi duhet të zgjidhë ngërçin politik në të cilin është gjetur dhe të mbetet i përkushtuar në rrugën euroatlantike, tha i dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Ai këtë e tha pas një takimi me kryeministrin malazez në qeverinë teknike, Dritan Abazoviq.

"Ne ndajmë pikëpamjen se Mali i Zi duhet të zgjidhë ngërçin politik në të cilin ndodhet, të mbetet i përkushtuar ndaj rrugës euroatlantike dhe të kundërshtojë qartë agresionin brutal të Rusisë kundër Ukrainës," tha Escobar, sipas llogarisë në Twitter të Ambasadës së ShBA-së në Mal të Zi. .

Escobar, i cili po viziton Malin e Zi, sot do të bisedojë edhe me presidentin e vendit, Millo Gjukanoviq.

Britania e Madhe dhe Gjermania kundër formimit të qeverisë së në Mal të Zi

Qeveria e Britanisë së Madhe dhe ajo e Gjermanisë kundërshtojnë formimin e një qeverie të re në Mal të Zi dhe tejkalimin e "ngërçit aktual politik" e shohin në zgjedhjen e gjyqtarëve të zhdukur të Gjykatës Kushtetuese dhe shpalljen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare, ndërsa çdo gjë tjetër ata besojnë se do të kishte një mesazh të dëmshëm.

Kështu bënë të ditur sot në një deklaratë të përbashkët përfaqësuesit e Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Lord Stuart Pitch, dhe përfaqësuesi special i qeverisë federale gjermane për vendet e Ballkanit Perëndimor, Manuel Saracin.

Ata thonë se kanë ardhur në Podgoricë për të përcjellë një mesazh të rëndësishëm nga qeveria britanike dhe gjermane dhe theksuan se në këto kohë gjeopolitike dhe ekonomike sfiduese, Mali i Zi ka nevojë për një qeveri funksionale dhe institucione të forta.

“Ne besojmë se Kuvendi është përgjegjës për rikthimin urgjent të funksionalitetit të Gjykatës Kushtetuese duke zgjedhur gjyqtarët e munguar, jo vetëm në masën e nevojshme për të arritur kuorumin, por edhe për të siguruar një vendimmarrje efikase”, thuhet në njoftim.

TRT Balkan / agjencitë