Polici i rënë në veri, Afrim Bunjaku, shpallet Hero i Kosovës / Foto: KosovaPress

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka ndarë urdhrin "Hero i Kosovës" policit të vrarë nga terroristët serbë, Afrim Bunjaku.

Nderimin e tij e pranuan dy djemtë e policit të ndjerë.

Presidentja Osmani tha me këtë rast se rreshteri policor, Afrim Bunjaku, ra në mbrojtje të rendit, ligjit, integritetit territorial dhe sovranitetit të Republikës së Kosovës.

“Ai ra në mbrojtje të dinjitetit të Republikës sonë. Prandaj, sot në emër të qytetarëve do t’i ndaj post-mortem urdhrin më të lartë të Republikës ‘Hero i Kosovës’. Shteti ynë nga sot ka edhe një hero, një kujtim më shumë për një njeri që me profesionalizëm dhe përkushtim iu dedikua mbrojtjes së Republikës për të cilën ra në krye të detyrës”, tha ajo.

Osmani tha se Kosova sot po nderon një hero të vërtetë, një rreshter policie trim dhe vetëmohues i cili sakrifikoi jetën për sigurinë e të gjithë qytetarëve.

“Afrim Bunjaku sikurse edhe të gjithë pjesëtarët të tjerë të policisë së Kosovës dje u sfiduan nga bandat terroriste të dirigjuara nga Beogradi dhe bënë atë që duhet. Rikthyen ligjin, mbrojtën integritetin territorial dhe sovranitetin tonë dhe vunë në vend dinjitetin”, vijoi ajo.

Kosova Press