Liderët e vendeve të BE-së po negociojnë pozicionet drejtuese / Photo: AA

Liderët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) janë mbledhur në Bruksel në një samit të veçantë për të shqyrtuar rezultatet e fundit të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian dhe për të filluar procesin e vështirë të ndarjes së funksioneve më të larta në bllok.

Në zgjedhjet e 6-9 qershorit, Parlamenti Evropian u zhvendos në të djathtë dhe u dha goditje të mëdha partive pro-evropiane në pushtet në Paris dhe Berlin. Motori franko-gjerman që zakonisht drejton politikën e BE-së është dobësuar dhe një dinamikë e re mund të demonstrohet në darkën joformale.

Sipas ndarjes së komplikuar të pushteteve të BE-së, presidentët dhe kryeministrat mund të emërojnë kreun e ardhshëm të ekzekutivit të fuqishëm të bllokut, Komisionin Evropian, i cili është përgjegjës për të bërë politikën e BE-së për gjithçka, nga klima deri te buxheti i përbashkët kolosal.

Sipas marrëveshjeve të BE-së, përzgjedhja e tyre duhet të marrë parasysh rezultatet e zgjedhjeve.

Konservatorja gjermane Ursula von der Leyen ka të ngjarë të mbetet presidente e Komisionit Evropian edhe për pesë vjet të tjera, pas një paraqitjeje të fortë për grupin e saj parlamentar të Partisë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë.

Në një intervistë për televizionin gjerman Welt të shtunën, kancelari Olaf Scholz tha se "pas rezultateve të zgjedhjeve, është e qartë se gjithçka tregon se mund të ketë një mandat të dytë për Ursula von der Leyen".

Ai tha se besonte se nominimet për postin e lartë mund të bien dakord "shpejt".

Von der Leyen, në krye të BE-së që nga viti 2019, udhëhoqi një shtytje masive gjatë pandemisë për të siguruar miliarda doza të vaksinës COVID-19, për të krijuar një fond historik të rimëkëmbjes ekonomike pas pandemisë dhe, nga viti 2022, për të mobilizuar mbështetjen për Ukrainë.

Presidenti i ardhshëm i Këshillit Evropian dhe përfaqësuesi i ardhshëm i lartë i BE-së për politikën e jashtme dhe të sigurisë pritet të jenë gjithashtu tema të diskutimit në darkën e punës së liderëve të vendeve anëtare të hënën në Bruksel.

Ish-kryeministri portugez Antonio Costa konsiderohet si një kandidat i mundshëm për postin e Presidentit të Këshillit Evropian dhe kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas konsiderohet kandidate për kreun e ardhshëm të diplomacisë.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se qëllimi të hënën ishte "përpjekja për të arritur një konsensus të shpejtë".

Megjithatë, mund të duhet ende të presë deri më 27 qershor, kur liderët do të takohen sërish në Bruksel për një samit zyrtar të BE-së.

TRT Balkan / agjencitë