Katari pëson humbje në hapjen e Kupës së Botës kundër Ekuadorit    Foto: AA

Në ndeshjen e parë të Kupës së Botës, futbollistët e Ekuadorit fituan 2:0 ndaj nikoqirit, skuadrës së Katarit. Enner Valencia nga skuadra e Ekuadorit shënoi një gol në minutën e 3-të, por, pas rishikimit të videos, ai u anulua për shkak të pozicionit jashtë loje. Në minutën e 16-të, Valencia shënoi gol nga pika e bardhë për të kaluar Ekuadorin në epërsi 1:0. Në minutën e 31-të, Valencia rriti në 2:0 epërsinë e Ekuadorit, duke shënuar gol me kokë dhe me atë rezultat përfundoi pjesa e parë. Në pjesën e dytë të lojës, lojtarët e Katarit luajtën më sulmues dhe mundësinë më të mirë për të shënuar e patën në minutën e 87-të, kur Mohammed Muntari gjuajti, por topi përfundoi mbi traversë. Ndeshjes mes skuadrës së Katarit dhe të Ekuadorit i ka paraprirë një ceremoni spektakolare në stadiumin “Al Bayt”, e cila hapi Botërorin 2022.

TRT Balkan / agjencitë