Përballje gjigantësh në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.     / Foto: Youtube

Skuadrat e kualifikuara në çerekfinale të Ligës së Kampionëve kanë mësuar kundërshtarët e tyre pas shortit të mbajtur në Nyon të Zvicrës.

Kampioni aktual evropian, Real Madrid, do të përballet me skuadrën angleze, Chelsea.

Po ashtu, përballje tejet e fortë do të jetë edhe ajo mes kampionit anglez dhe gjerman, Manchester City dhe Bayern Munich.

Ndërkaq, ky short ka prodhuar edhe derbi italian, ku skuadra e Milanit do të përballet me liderin aktual të Serie A, Napolin.

Ndeshja e fundit e shortit të çerekfinales do të jetë ajo ndërmjet Interit dhe Benfikës.

Fituesi i përballjes Milan-Napoli në gjysmëfinale do të ndeshet me fituesin e ndeshjes Inter-Benfica.

Kurse fituesi i ndeshjes Real Madrid-Chelsea në gjysmëfinale do të ndeshet me fituesin e ndeshjes Manchester City-Bayern Munich.

Ndeshjet e para zhvillohen të martën, më 11, dhe të mërkurën më 12 prill, ndërsa ato të kthimit më 18 dhe 19 prill. Gjysmëfinalet do të zhvillohen më 9/10 dhe 16/17 maj, ndërsa finalja të shtunën, më 10 qershor.

TRT Balkan