Shfaqet spektri i racizmit teksa Gjermania përgatitet për EURO 2024 /               Foto: AA

Një spektër racizmi po shfaqet mbi ekipin kombëtar gjerman të futbollit teksa Gjermania numëron mbrapsht ditët për të pritur Kampionatin Evropian të Futbollit UEFA 2024, që do të mbahet nga 14 qershori deri më 14 korrik.

Zbulimi tronditës erdhi pasi një sondazh nga një transmetues zbuloi se disa gjermanë ushqejnë prirje raciste ndaj lojtarëve me ngjyrë ose etnive të ndryshme që përfaqësojnë ekipin kombëtar, duke shkaktuar një zemërim të gjerë.

Sondazhi, i kryer nga programi ‘Sport Inside’ në Korporatën e Radios dhe Televizionit të Gjermanisë Perëndimore (WDR), zbuloi se një në çdo pesë pjesëmarrës dëshirojnë të shohin më shumë "lojtarë të bardhë" në kombëtaren gjermane.

Sondazhi dhe gjetjet e tij kanë tërhequr një valë kritikash nga trajneri gjerman, Julian Nagelsmann dhe anëtarët kryesor të ekipit.

Duke folur para një ndeshje miqësore kundër Ukrainës këtë javë, Nagelsmann i tronditur kritikoi pyetjet e bëra në televizionin publik, duke e quajtur atë "çmenduri". Ai theksoi se kombëtarja luan për të gjithë në vend dhe shpresoi që në të ardhmen të shmangen sondazhe të tilla absurde.

Gjithashtu, edhe lojtari i kombëtares gjermane, Joshua Kimmich, kritikoi sondazhin, duke e quajtur atë "thjesht racist". Ai theksoi se futbolli bashkon njerëz të kombësive dhe feve të ndryshme.

"Kjo as që ishte temë brenda ekipit. Kushdo që merret me futboll e di se kjo është një absurditet i plotë", tha Kimmich.

Ai po ashtu kritikoi pyetjet e paraqitura në sondazh, duke i quajtur ato “të panevojshme dhe të gabuara”, veçanërisht atë për prejardhjen e lojtarëve.

Ndërkohë, një sondazh tjetër për një dokumentar mbi Kampionatin Evropian zbuloi se 21 për qind e të anketuarve preferonin më shumë "lojtarë të bardhë" në kombëtare gjermane. Rreth 65 për qind e pjesëmarrësve nuk u pajtuan me këtë deklaratë.

Dokumentari "Uniteti, drejtësia dhe diversiteti midis racizmit dhe përkatësisë në ekipin kombëtar", i realizuar po ashtu nga WDR, hedh dritë mbi racizmin në sport, veçanërisht ndaj dhe brenda ekipit kombëtar gjerman të futbollit.

Dokumentari zbuloi se lojtarët me origjinë të huaj u përballën me përjashtim dhe trajtim racist, pavarësisht se kontribuan në suksesin e ekipit.

Fjalët e prezantuesit Philip Awounou se "një ekip që luan me krenari për Gjermaninë, por jo një skuadër me të cilën krenohet e gjithë Gjermania", shpreh shkurtimisht ndjenjat.

Dokumentari përfshin komente dhe njohuri nga lojtarë të ekipit kombëtar si Jonathan Tah dhe Gerald Asamoah, si dhe akademikë, gazetarë dhe politikanë.

Dokumentari tregon gjermanët më të moshuar që përcaktojnë gjermanët e vërtetë me lëkurë të bardhë dhe thonë se shtetësia nuk e bën një gjerman të vërtetë.

Dokumentari gjithashtu përfshin pamje të abuzimeve racore ndaj futbollistit Asamoah gjatë një ndjeshje, diçka që futbollisti e kujtoi me neveri.

Dokumentari gjithashtu thellohet në sulmin racist dhe kritikat me të cilat u përball ylli i futbollit gjermano-turk, Mesut Özil, për një fotografi në vitin 2018 me presidentin turk, Recep Tayyip Erdoğan.

Dokumentari gjithashtu diskuton vendimin e futbollistit Özil për t’u larguar nga ekipi dhe përvojat e tij negative më pas.

Ai kujton komentet e bëra nga politikanët, duke përfshirë atë të liderit të partisë gjermane të ekstremit të djathtë AfD, Alexander Gauland, si dhe komentin e sociologut Aladin El-Mafaalani mbi qëndrimin negativ ndaj Özilit.

Një çështje tjetër e anashkaluar është edhe ndikimi negativ i huliganëve në futbollin gjerman.

Ka shqetësime për thirrjet raciste gjatë ndeshjeve të kampionatit EURO 2024 dhe se ngjarja njëmujore, e mbajtur në të gjithë Gjermaninë, mund të dëmtohet nga sjellje të mundshme raciste nga tifozët.

Federata Gjermane e Futbollit (DFB) është përballur me kritika për dështimin për të mbrojtur lojtarët e saj nga sulmet raciste, veçanërisht nga ish-presidenti i DFB-së, Reinhard Grindel, i cili i bëri presion Özilit të “zgjidhte një anë”.

Vendimi i mëvonshëm i Özil-it për t’u larguar nga ekipi kombëtar vuri në qendër të vëmendjes çështjet e racës në Gjermani, duke frymëzuar më shumë emigrantë të ndajnë përvojat e tyre nën hashtagun #meTwo.

Me afrimin e kampionatit EURO 2024, mbulimi mediatik i përvojës së Özilit dhe lëvizjes #meTwo janë zvogëluar, ndërsa zyrtarët e DFB-së përpiqen të minimizojnë incidentet raciste.

Ish-presidenti i DFB-së, Fritz Keller, pranoi gabime të shumta në trajtimin e takimit të Özil-it me presidentin Erdoğan, duke theksuar barrën shoqërore mbi individët me trashëgimi të dyfishtë.

Friedrich Curtius, ish-sekretari i përgjithshëm i DFB-së, theksoi nevojën për të respektuar vendimin e Özilit për t'u larguar nga kombëtarja. Ai theksoi se racizmi dhe diskriminimi nuk kanë vend në futboll dhe duhet të dënohen ashpër.

AA