Universitet i Prishtinës "Hasan Prishtina"     Foto:Kosovo Olympic Committe/Facebook 

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka shkruar historinë duke u shpallur kampion i botës në hendbollin universitar i cili u mbajt në Prishtinë.
Siç njoftoi Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK), ekipi kosovar i UP-së (meshkujt) mundi Universitetin Kangwon të Koresë së Jugut me rezultat 33:30 në finalen e Kupës së Botës, të zhvilluar për një javë në kryeqytetin kosovar.
Finalen nga afër e ndoqën edhe presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi, kryeministri Albin Kurti, zëvendësministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Daulina Osmani dhe personalitete tjera të larta nga Federata Ndërkombëtare e Sporteve Universitare (FISU) dhe Federata e Sportit Universitar.
Ndeshjet e Kupës Botërore Universitare në Hendboll u zhvilluan në palestrën "1 Tetori" dhe në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ku morën pjesë 14 ekipe nga universitete të vendeve të ndryshme të botës.
Kampionati për Kupën e Botës në Hendboll për Sportin Universitar “Prishtina 2022” u mbajt për herë të parë në Prishtinë, ndërsa u organizua nga FISU dhe Federata e Sporteve Universitare të Kosovës (FSUNK) me mbështetje edhe nga MKRS, Ministria e Arsimit, Shkencës Teknologjisë dhe Inovacionit, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, Komuna e Prishtinës, KOK dhe Federata e Hendbollit të Kosovës.

AA