EURO 2023: Kosova e Izraeli me shikues në Prishtinë.    /Foto: Reuters

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e tifozëve.

Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi.

U raportua gjatë ditës se sotme se po vlerësohet situata e sigurisë në vend dhe se kjo mund të çojë në ndalimin e tifozëve në tribuna, por një gjë e tillë nuk do të ndodhë.

“Ndeshja mes Kosovës dhe Izraelit do të zhvillohet me praninë e tifozëve”, ka thënë Ademi. Kjo ndeshje është e vlefshme për kualifikimet për në Kampionatin Evropian të futbollit që zhvillohet vitin e ardhshëm. Ndeshja kualifikuese për EURO 2023 mes Izraelit në Zvicër ishte caktuar të zhvillohet më 10 tetor, por shkaku i konfliktit izraelito-palestinez i njëjti i prolongua për 12 nëntor.

TRT Balkan / agjencitë