Bllokohet prej ditësh anija luksoze me 206 persona në Grendlandë. / Photo: Reuters

Një anije luksoze pasagjerësh me 206 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit, shumica e të cilëve janë australianë, është bllokuar në Grenlandën verilindore për të katërtën ditë dhe është në pritje të mbërritjes së shërbimeve të shpëtimit.

Anija Ocean Explorer u rrëzua të hënën në Alpefjord në parkun kombëtar 1.400 kilometra në verilindje të kryeqytetit të Grenlandës, Nuuk, dhe potencialisht mund të bllokohet për ditë të tëra.

Siç raporton “Bloomberg”, anija luksoze e pasagjerëve e bllokuar dy herë u përpoq të çlirohej nga shtrati me baltë duke përdorur baticat, por pa rezultat.

Forca e Përbashkët Arktike e Ushtrisë Daneze njoftoi se ata po patrullonin një zonë të gjerë dhe ekipe nga njësia e tyre Sirius vizituan anijen për të konfirmuar sigurinë e pasagjerëve.

Ai vuri në dukje se anija më e afërt që mund të ndihmojë në përpjekjen e shpëtimit është një nga marinat daneze në brigjet jugperëndimore të Grenlandës, e cila pritet të mbërrijë në rajon më 15 shtator.

Autoritetet lokale thanë se ishin në gatishmëri dhe në kontakt me ekuipazhin e anijes së pasagjerëve në rast se roja bregdetare islandeze kishte nevojë për ndihmë.

Mediat lokale raportojnë se disa persona në anijen e lartpërmendur që rezultuan pozitivë për COVID-19 u vendosën në izolim.

Akomodimi në Anijën luksoze të lundrimit Ocean Explorer dihet se kushton më shumë se 33.000 dollarë për person.

Në zonën ku ndodhet anija, nuk ka vende të banuara, përveç një stacioni meteorologjik dhe njësive të Forcave Speciale Arktike Daneze.

TRT Balkan / agjencitë