Akar: Rreth 42.000 sirianë nga Türkiye janë kthyer në vendet e tyre.     /Foto: AA

Rreth 42.000 sirianë nga Türkiye janë kthyer vullnetarisht në vendet e tyre përtej kufirit që kur tërmetet e 6 shkurtit goditën rajonin jugor të Türkiyes, tha të martën ministri turk i Mbrojtjes Kombëtare, Hulusi Akar.

Nga provinca Hatay, ministri Akar, hodhi poshtë pretendimet se ka pasur një fluks refugjatësh sirianë në Türkiye nëpërmjet kufirit të saj jugor, duke i quajtur ato "të pavërteta".

Akar tha se shumë qytetarë sirianë që jetojnë në Türkiye po kthehen në vendin e tyre për shkak të humbjes së shtëpive dhe të afërmve të tyre. Tërmetet me magnitudë 7,7 dhe 7,6 ishin me qendër në Kahramanmaraş dhe goditën 10 provinca të tjera turke - Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Elazig, Hatay, Gaziantep, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Më shumë se 13 milionë njerëz në Türkiye janë prekur nga tërmetet shkatërruese. Pjesë të Sirisë veriperëndimore u goditën gjithashtu nga tërmetet, por dëmet nuk janë aq të përhapura dhe numri i të vdekurve nuk është aq i lartë sa në Türkiye në jugore.

TRT Balkan / agjencitë