Erdoğan: Türkiye në bisedime për të siguruar unitetin mes palestinezëve / Foto: AA

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan tha sot se Türkiye është në bisedime me të gjitha palët për të siguruar unitetin midis fraksioneve të ndryshme palestineze.

“Ne po takohemi me të gjitha palët për të siguruar unitetin midis vëllezërve tanë palestinezë”, tha Erdoğan në një aktivitet të Fondacionit Rinor Turk (TUGVA) në Istanbul.

“Ne po bëjmë çdo përpjekje me zemrën, gjuhën dhe duart tona për t’i dhënë fund masakrës në Gaza dhe shtypjes në Palestinë, pa iu dorëzuar asnjë kërcënimi”, shtoi ai.

Erdoğan tha se shtetet amerikane dhe evropiane që “inkurajuan dhe mbështetën Izraelin” do të mbahen mend në histori si “patronët e vrasësve të grave dhe fëmijëve”.

Presidenti turk vuri në dukje se administrata izraelite e udhëhequr nga kryeministri Benjamin Netanyahu është “vrasëse, gënjeshtare dhe frikacake”.

“Edhe të jesh i lidhur me administratën e Netanyahut është një dënim i rëndë në vetvete, një turp i turpshëm”, tha ai. “Ashtu si të gjithë shtypësit e mëdhenj, edhe administrata izraelite, e cila ther fëmijë dhe gra në emër të sionizmit dhe shtyp të pafajshmit që nuk kanë mjete për të mbrojtur veten e tyre, është gjithashtu një frikacake”.

Ai kërkoi që “njerëzimi të ndërmarrë veprime kolektive kundër politikës gjenocidale të Izraelit”.

TRT Balkan / agjencitë