Türkiye-ShBA bien dakord për furnizim të panderprerë të Gazës me ndihma / Foto: AA

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan dhe Sekretari i Shtetit i ShBA-së Antony Blinken u takuan në Ankara për të diskutuar zhvillimet në vazhdim në enklavën e rrethuar, si dhe marrëdhëniet dypalëshe.

Pas takimit nuk pati asnjë deklaratë zyrtare, por, sipas burimeve, Fidan i theksoi homologut të tij amerikan domosdoshmërinë e parandalimit të Izraelit nga shënjestrimi i civilëve, zhvendosja e njerëzve në Gaza dhe nxitja për një armëpushim të menjëhershëm dhe gjithëpërfshirës.

Të dyja palët konfirmuan konsensusin e tyre mbi rëndësinë e parandalimit të dëmtimit të civilëve dhe sigurimin e shpërndarjes së vazhdueshme dhe të pandërprerë të ndihmave humanitare, thanë burime të brendshme, duke shtuar se "takimi theksoi gjithashtu rëndësinë e punës së përbashkët për një zgjidhje me dy shtete".

Fidan theksoi se bombardimi i objektivave dhe infrastrukturës civile në Gaza është i papranueshëm.

Më shumë se 11.600 njerëz janë vrarë në konflikt, duke përfshirë të paktën 10.022 palestinezë dhe gati 1.600 izraelitë. Përveç numrit të madh të viktimave dhe zhvendosjeve masive, furnizimet bazë po mbarojnë për 2,3 milionë banorët e Gazës për shkak të rrethimit izraelit.

Të dy ministrat diskutuan gjithashtu procesin e zgjerimit të NATO-s në kuadër të anëtarësimit të Suedisë, së bashku me çështjet dypalëshe dhe rajonale, thanë burimet.

TRT Balkan / agjencitë