140+ gazetarë të vrarë në Rripin e Gazës nga fillimi i sulmeve izraelite / Photo: AA

Dy gazetarë të tjerë u vranë në Rripin e Gazës, duke e çuar në 140 numrin e gazetarëve të vrarë nga sulmet izraelite që nga 7 tetori.

Zyra për media e Qeverisë në Gaza njoftoi se gjatë bastisjes izraelite në spitalin Al-Shifa në qytetin e Gazës, u vranë gazetarët e radiostacionit lokal "Zëri i Al-Quds" Mohammad Al-Sayyed Abu Skheil dhe Tareq Abu Skheil. Ushtria izraelite u tërhoq nga spitali Al-Shifa të hënën në mëngjes pas një bastisjeje 14-ditore, duke lënë pas dhjetëra të vdekur dhe një gjurmë të madhe shkatërrimi, tha Zyra e Shtypit në një deklaratë.

Izraeli, i akuzuar për gjenocid, ka kryer sulme të ashpra në Rripin e bllokuar të Gazës që nga 7 tetori i vitit të kaluar dhe deri më tani janë vrarë të paktën 32.975 palestinezë.

AA