Fraksionet palestineze tog kundër Izraelit, pas bisedimeve në Moskë       / Foto: AP

Fraksionet palestineze duke përfshirë Hamasin dhe Fatahun kanë thënë se do të ndjekin "unitet në veprim" në përballjen me Izraelin pasi përfaqësuesit u takuan në bisedimet e organizuara nga Rusia.

Fraksionet palestineze të përfaqësuara në Moskë në një deklaratë të premten, thanë se do të kishte një "dialog të ardhshëm" për t'i sjellë ato nën flamurin e Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO).

Takimi në Moskë të enjten mblodhi së bashku Hamasin, Xhihadin Islamik Palestinez, Fatahun dhe grupet e tjera palestineze për bisedime mbi luftën izraelite në Gaza dhe një periudhë eventuale të pasluftës.

Takimi erdhi pas dorëheqjes së qeverisë së Autoritetit Palestinez, e cila udhëhiqet nga Fatah dhe me qendër në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Kryeministri në largim Mohammad Shtayyeh bëri thirrje për konsensus ndërpalestinez ndërsa njoftoi dorëheqjen e tij dhe disa analistë thanë se zhvillimi mund të hapë rrugën për një qeveri teknokratësh që mund të operojë në Bregun Perëndimor dhe Gazën e qeverisur nga Hamasi, pas luftës.

Udhëheqësit arabë dhe perëndimorë kanë bërë presion për reforma në Autoritetin Palestinez ndërsa diskutojnë për përpjekjet e mundshme të rindërtimit.

Bisedimet "konstruktive" të së enjtes panë marrëveshje mbi pikat, duke përfshirë nevojën për tërheqjen e forcave izraelite nga Gaza dhe krijimin e një shteti palestinez, thuhet në deklaratë.

Qasja diplomatike e Rusisë

Ndërsa Hamasi dhe Xhihadi Islamik Palestinez konsiderohen entitete "terroriste" nga fuqitë perëndimore, PLO-ja njihet ndërkombëtarisht se përfaqëson palestinezët në territoret dhe diasporën palestineze.

Diskutimet në vitet e fundit për integrimin e Hamasit në PLO kanë përfunduar në dështim.

Në vitet e fundit, Moska është përpjekur të mbajë marrëdhënie të mira me të gjithë aktorët në grupet e rezistencës palestineze, përfshirë Hamasin. Marrëdhëniet e Rusisë me Izraelin janë acaruar mes kritikave të Moskës ndaj brutalitetit izraelit në Gaza dhe refuzimit të një shteti palestinez.

Izraeli ka nisur një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në Gaza që nga një sulm i 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas, për të cilin Tel Avivi thotë se vrau afro 1.200 njerëz.

Të paktën 30.035 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe 70.457 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

TRT Balkan / agjencitë