Izraeli rrethon vullnetarët e emergjencës mjekësore në kampin e refugjatëve / Foto: AA

Kampi i refugjatëve Tulkarm në pjesën veriore të Bregut Perëndimor është sulmuar të hënën nga ushtria izraelite.

Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze ka raportuar se një grup vullnetarësh paramedikësh kanë mbetur të bllokuar brenda një shtëpie në një kamp refugjatësh në Bregun Perëndimor të pushtuar, pasi ushtria izraelite i ka rrethuar.

Në deklaratë thuhej se forcat izraelite kanë filluar prishjen e fasadës së shtëpisë, e vendosur në kampin e refugjatëve Tulkarm në pjesën veriore të Bregut Perëndimor.

Deklarata gjithashtu vuri në dukje komunikimin dhe koordinimin e vazhdueshëm me Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (KNKK) mbi zhvillimet e ngjarjes.

Një sulm ushtarak izraelit ka goditur herët të hënën kampin Tulkarm, duke e rrethuar atë nga të gjitha drejtimet dhe duke vendosur një shtetrrethim.

Dëshmitarët okularë raportuan se ushtria izraelite shkatërroi infrastrukturën, dyqanet dhe shtëpitë mes përleshjeve të armatosura me palestinezët.

Ushtria filloi evakuimin e familjeve palestineze nga lagjja Al-Sawalma në kamp, ​​thanë ata.

Ndërkaq, forcat izraelite kanë rrethuar Spitalin Thabet Thabet në qytetin e Tulkarm dhe kanë kontrolluar ambulancat, sipas dëshmitarëve.

Tensionet kanë qenë të larta në të gjithë Bregun Perëndimor që kur Izraeli nisi një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse kundër Rripit të Gazës.

Të paktën 497 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 4.950 janë plagosur nga ushtria izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar që nga 7 tetori.

TRT Balkan / agjencitë