Izraeli vret me dron katër palestinezë në Bregun Perëndimor.    /Foto: AA

Të paktën katër palestinezë u vranë në një sulm izraelit me dron në Bregun Perëndimor të pushtuar të enjten, sipas mjekëve.

Një dron bombardoi një zonë në lagjen Al-Manshiya në kampin e refugjatëve Nur Shams në qytetin Tulkarm, thanë dëshmitarët.

Shoqata Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe tha se ekipet e saj morën dy trupa nga kampi, duke e çuar numrin e të vdekurve nga sulmi në katër.

Ministria e Shëndetësisë tha më herët se dy persona ishin vrarë nga sulmi me dron.

Ushtria izraelite bastisi kampin gjatë natës, duke vendosur ekipe snajperësh dhe duke e shpallur kampin zonë të mbyllur ushtarake, thanë dëshmitarët.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm izraelit mbi raportin.

Tensionet janë rritur në gjithë Bregun Perëndimor që kur Izraeli filloi një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake kundër Rripit të Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi tetorin e kaluar.

Të paktën 445 palestinezë janë vrarë dhe mbi 4.700 të tjerë janë plagosur nga zjarri i ushtrisë izraelite në territorin e pushtuar, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza, ku janë vrarë të paktën 32.000 njerëz.

TRT Balkan / agjencitë