Koreja e Veriut teston raketë balistike / Foto: AA

Koreja e Veriut ka lëshuar një tjetër raketë balistike, në vazhdën e testimeve rekord në fillim të këtij muaji.

Ushtria e Seulit tha të mërkurën se kishte "detektuar një raketë balistike me rreze të shkurtër të lëshuar nga Koreja e Veriut në Detin Lindor nga Sukchon, Provinca Jugore Pyongan, rreth orës 15:31", duke iu referuar trupit ujor të njohur gjithashtu si Deti i Japonisë.

"Duke forcuar mbikëqyrjen dhe vigjilencën, ushtria e Koresë së Jugut ruan gatishmërinë e plotë ndërsa bashkëpunon ngushtë me Shtetet e Bashkuara," shtoi ai.

Lëshimi i kësaj rakete vjen gjatë numërimit të votave në Shtetet e Bashkuara në zgjedhjet e mesmandatit për Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatin, për çka agjencia e spiunazhit të Koresë së Jugut kishte paralajmëruar më parë se do të ishte një moment i mundshëm për Kim Jong-un për të kryer një provë bërthamore të pritur prej kohësh.

Japonia konfirmoi gjithashtu lëshimin e raketës. Qeverinë në Twitter tha se Pyongyang "ka lëshuar një raketë të dyshuar balistike". Në fillim të këtij muaji, Koreja e Veriut kreu një sërë testimesh, duke përfshirë një raketë balistike ndërkontinentale, për të cilën Seuli tha se dukej se kishte dështuar.

Pyongyang lëshoi ​​gjithashtu një raketë balistike me rreze të shkurtër veprimi që kaloi kufirin de fakto dhe u ul pranë ujërave territoriale të Jugut për herë të parë që nga fundi i Luftës Koreane në 1953.

TRT World