Kremlini: Mbretëria e Bashkuar “koordinoi” shpërthimet e gazsjellësit.     Foto: 

Kremlini akuzon se Mbretëria e Bashkuar ka “drejtuar dhe koordinuar” shpërthimet në gypat e gazjellësit Nord Stream, që lidhin Rusinë me Evropën.

“Shërbimet tona sekrete kanë të dhëna që përbëjnë indikacione se specialistë të ushtrisë britanike kanë drejtuar dhe koordinuar sulmin”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Ai tha se Moska posedon dëshmi për këtë gjë.

“Ka dëshmi se Britania është e përfshirë në sabotazh, në sulm terrorist nga infrastrukturës kyçe energjetike, jo vetëm ruse por ndërkombëtare”, tha Peskov.

Gypat e gazjellësit Nord Stream që kalonin nëpër Detin Baltik në jug nga Suedia, shpërthyen në shtator. Po vazhdojnë hetimet për zbardhjen e shkaqeve të shpërthimit.

TRT World