Mbi 100 të vrarë në sulmet izraelite në qytetin Rafah në jug të Gazës / Foto: AA

Më shumë se 100 njerëz janë vrarë në sulmet izraelite në qytetin Rafah në Rripin jugor të Gazës, njoftoi agjencia zyrtare palestineze e lajmeve WAFA herët të hënën.

Zona ndodhet në kufirin e Gazës me Egjiptin, ku Izraeli detyroi civilët të evakuoheshin, duke pretenduar se ishte një zonë e sigurt.

Ushtria izraelite miratoi të dielën një plan për një ofensivë tokësore në Rafah.

Palestinezët kanë kërkuar strehim në Rafah, ndërsa Izraeli goditi pjesën tjetër të enklavës që nga 7 tetori.

Bombardimet izraelite që pasuan kanë vrarë më shumë se 28.000 njerëz dhe kanë shkaktuar shkatërrim masiv dhe mungesë të gjërave të nevojshme.

AA