Ministri i Jashtëm turk Fidan: Gaza, 'barrë e rëndë në ndërgjegjen' e botës        / Foto: AA

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan tha të premten se duhet të arrihet një armëpushim i përhershëm në Rripin e Gazës dhe duhet të hapet dera për një zgjidhje me dy shtete midis Palestinës dhe Izraelit.

“Është bërë një përgjegjësi e domosdoshme t’i jepet fund kësaj tragjedie dhe masakre të madhe të përjetuar nga vëllezërit dhe motrat tona të Gazës sa më shpejt të jetë e mundur dhe të sigurohet që të ndërmerren hapa konkretë drejt këtij qëllimi”, u tha Fidan gazetarëve turq në një konferencë shtypi në Uashington.

Fidan qëndroi për në një vizitë dyditore në ShBA për të takuar Sekretarin e Shtetit Antony Blinken për të diskutuar marrëdhëniet, çështjet rajonale dhe ndërkombëtare, veçanërisht situatën në Gaza.

Fidan dhe Blinken u takuan në mbledhjen e Mekanizmit Strategjik Türkiye-ShBA, ku morën pjesë zyrtarë të nivelit të lartë amerikan, duke përfshirë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të ShBA-së, Jake Sullivan, Benjamin Cardin, kryetar i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit të ShBA-së, dhe Phil Gordon, Këshilltar për Sigurinë Kombëtare i Nënpresidentes së ShBA-së Kamala Harris.

Fidan tha se Türkiye ndan pikëpamjet mbi nevojën urgjente për ndihmë humanitare në Gaza.

“Një nivel i tillë konsensusi nuk është arritur kurrë në asnjë ngjarje në botë”, tha Fidan, duke shtuar se disa vende, si Türkiye, duan një armëpushim të përhershëm të pandërprerë.

Fidan tha se organizatat ndërkombëtare, veçanërisht OKB-ja, dhe shumë vende ndihen të detyruara të bëjnë diçka për situatën humanitare në Gaza.

Ai tha se qasja e ShBA-së për të krijuar një port të përkohshëm në Gaza për të pranuar ndihmë është rezultat i reagimit të komunitetit ndërkombëtar.

“Sepse kjo nuk është vetëm një barrë e rëndë për ndërgjegjen, por gjithashtu duket të jetë një fitil që do të mobilizojë dhe ndezë shoqëritë e vetë vendeve në një mënyrë të papritur”, tha ai.

Ministri shtoi se disa vende janë “të verbra dhe të shurdhra” kur bëhet fjalë për veprimet izraelite.

“Vrasja e qëllimshme e më shumë se 30.000 civilëve të pafajshëm në Gaza, natyrisht, përfaqëson një pikë të re në shtypje”, tha ai, duke shtuar se vazhdimi i krizës është një “realitet i padurueshëm”.

Lufta kundër terrorizmit

ShBA-ja vazhdon të mbështesë organizatën terroriste YPG/PKK në Siri, tha Fidan.

“Ne theksuam edhe një herë pakënaqësinë tonë për marrëdhëniet me YPG-në në Siri dhe rrezikun strategjik që kjo paraqet mes dy vendeve dhe dy partnerëve të NATO-s”, shtoi ai.

Fidan theksoi se ai u ka përcjellë qartë bashkëbiseduesve të tij se organizata terroriste FETO, grupi që qëndron pas grushtit të dështuar të shtetit të vitit 2016 në Türkiye, është ende një kërcënim dhe se ShBA-ja duhet të ndërmarrë hap në këtë drejtim.

Türkiye do të vazhdojë të luftojë kundër të gjitha grupeve terroriste që përbëjnë kërcënim për vendin brenda ose jashtë kufijve të saj brenda kornizës së ligjit kombëtar dhe ndërkombëtar, tha Fidan. “Askush nuk mund të na ndalojë ta bëjmë këtë”, shtoi ai.

Lufta Rusi-Ukrainë

Fidan tha gjithashtu se kanë diskutuar luftën Rusi-Ukrainë dhe rreziqet që paraqet për rajonin, veçanërisht për sigurinë e Detit të Zi dhe sigurinë e drithërave.

Duke theksuar se Rusia dhe Ukraina nuk janë në pikën për të ardhur në tryezë tani, Fidan tha: “Ne, si sy i tretë nga jashtë, tani kemi nevojë për një terren për bisedë”.

“Kjo luftë duhet të ndalet, nevojitet një bazë për dialog për të parandaluar përhapjen e rreziqeve më të mëdha”, shtoi ai.

TRT Balkan / agjencitë