Ministri kinez dhe ai amerikan i mbrojtjes takohen në Singapor / Photo: AA

Ministri kinez dhe ai amerikan i Mbrojtjes janë takuar të premten në Singapor, që është takimi i parë në atë nivel që nga nëntori i vitit 2022.

Ministri kinez i Mbrojtjes Dong Jun dhe homologu i tij amerikan Lloyd Austin u takuan në margjinat e Dialogut Shangri-la në Singapor, sipas mediave kineze.

Takimi është pjesë e një përpjekjeje nga të dyja palët për të mbajtur linjat e komunikimit të hapura mes tensioneve në Detin Jugor të kontestueshëm të Kinës dhe në ngushticën e Tajvanit.

Pekini pezulloi dialogun ushtarak të nivelit të lartë me Uashingtonin pasi ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi bëri një vizitë të paparalajmëruar në Tajvan në gusht 2022.

Megjithatë, kur presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij amerikan Joe Biden u takuan në San Francisko në nëntor 2022, të dyja vendet vendosën të rivendosin linjat e komunikimit.

Megjithëse asnjë sekretar i mbrojtjes i ShBA-së nuk e ka vizituar Kinën që nga Jim Mattis në 2018, të dyja palët zhvilluan bisedime ushtarake të nivelit të lartë në nëntor 2022 kur Austin u takua me ish-ministrin kinez të mbrojtjes Wei Fenghe në Kamboxhia.

TRT Balkan / agjencitë