Ministrja gjermane e mbrojtjes jep dorëheqjen pas një sërë gabimesh.     / Foto: AA

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht ka njoftuar dorëheqjen e saj, pasi u përball me muaj të tërë kritikash të rënda për përgjigjen belbëzuese të Berlinit ndaj luftës në Ukrainë.

Vendimi i saj erdhi vetëm disa ditë përpara një takimi vendimtar të ministrave të mbrojtjes nga aleatët e Ukrainës, dhe teksa Berlini ishte sërish nën presion të madh për të siguruar tanke luftarake për Kievin.

Lambrecht, 57 vjeçe, tha në një deklaratë se i kishte kërkuar kancelarit Olaf Scholz që ta lironte atë nga detyrat e saj.

“Përqendrimi prej muajsh i medias te veta ime vështirë se lejon raportim dhe diskutim objektiv për ushtarakët dhe gratë... dhe vendimet e politikës së sigurisë në interes të qytetarëve të Gjermanisë”, tha ajo.

Politikania nga Social Demokratët (SPD) e Scholz-it ishte përballur me kritika për muaj të tërë për atë që kritikët thonë se është përgjigja e lëkundur e Gjermanisë ndaj konfliktit në Ukrainë.

Por, durimi për Lambrecht mbaroi kur ajo postoi një video të Vitit të Ri në mediat sociale, në të cilën ajo lavdëroi “përvojat e saj të veçanta” si ministre e mbrojtjes në vitin 2022, në sfondin e fishekzjarreve me zë të lartë.

Mediat kryesore gjermane e kritikuan mesazhin me ton të shurdhër, me disa komentues që thanë se ajo “nuk ishte më e qëndrueshme si ministre”. Thashethemet kishin qarkulluar që atëherë se ajo po planifikonte të dorëzonte dorëheqjen e saj.

Tanke për Ukrainën

Lëvizja e Lambrecht vjen disa ditë përpara se Grupi i Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës, i cili koordinon furnizimet me armë në Kiev, do të takohet në bazën ajrore Ramstein në Gjermani.

Edhe para pushtimit, ministrja u tall në janar 2022 për njoftimin e saj se Gjermania do të dërgonte 5.000 helmeta në Kiev, ku qeveria ukrainase po kërkonte armë të rënda për të shmangur Moskën.

Më pas, ajo u kritikua në maj për lejimin e djalit të saj ta shoqëronte në një helikopter qeveritar në rrugën e tyre për në një pushim familjar.

Mediat gjermane vunë në pikëpyetje mençurinë e lëvizjes, me revistën Der Spiegel që tha se ajo “ngriti disa vetulla”. E përditshmja Bild pyeti nëse festa kishte qenë fare e nevojshme në mes të krizës në Ukrainë.

Lambrecht më pas u kritikua rëndë në fillim të janarit për videon e postuar në rrjetet sociale, në të cilën ajo reflektonte për një vit që përfundonte me “luftën e ndezur në mes të Evropës”.

Në sfondin e shpërthimit të fishekzjarreve gjatë festimeve kaotike të Vitit të Ri në Berlin, Lambrecht tha se lufta në Ukrainë kishte çuar në “shumë përvoja të veçanta” dhe mundësinë për “shumë takime me njerëz të mëdhenj dhe interesantë”.

Pushtimi rus i Ukrainës shënoi një pikë kthese të madhe në politikën gjermane të mbrojtjes, me Scholz që njoftoi një fond prej 100 miliardë eurosh (108 miliardë dollarë) për të përmirësuar ushtrinë, të njohur si Bundeswehr.

Pas viteve të nëninvestimit kronik, Scholz u zotua në shtator 2022 për të transformuar ushtrinë e vendit në “më të pajisurat” në Evropë.

TRT Balkan / agjencitë