Numri i të vdekurve në Gaza është afër 37.400 ndërsa Izraeli vazhdon sulmin. / Foto: AA Archive

Gjatë ditës së sotme Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar ka bërë të ditur se numri i të vdekurve në Gaza nga ofensiva e vazhdueshme e Izraelit është rritur në 37.396.

Të paktën 85.523 njerëz janë lënduar gjithashtu nga sulmi, shtoi ministria në deklaratë.

“Forcat izraelite vranë 24 persona dhe plagosën 71 të tjerë në pesë “masakra” kundër familjeve në 24 orët e fundit”, tha ministria.

"Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje t'i arrijnë ata," shtoi ajo.

Duke shpërfillur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga një sulm i 7 tetorit 2023 nga Hamasi.

Mbi tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës ishin gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës urdhëroi Tel Avivin të ndalonte menjëherë operacionin e tij në Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

TRT Balkan / agjencitë