OKB-ja: Kufiri ShBA-Meksikë, rruga tokësore më vdekjeprurëse në botë. / Photo: AP Archive

Kufiri ShBA-Meksikë është rruga më vdekjeprurëse e migrimit tokësor në botë, sipas agjencisë së migracionit të OKB-së, me qindra të cilët humbasin jetën duke u përpjekur të bëjnë kalime të rrezikshme në shkretëtirë.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) publikoi të martën të dhëna që dokumentuan 686 vdekje dhe zhdukje mes migrantëve të parregullt në kufi vitin e kaluar, por shifra aktuale ka të ngjarë të jetë më e lartë për shkak të të dhënave që mungojnë, duke përfshirë nga zyrat e mjekësisë ligjore të qarkut kufitar të Teksasit dhe agjencia e kërkim-shpëtimit meksikan.

Në një peizazh me shkretëtirë gjithëpërfshirëse, kanione dhe kodra të mbushura me kaktus, azilkërkuesit bien pre e goditjes nga nxehtësia në verë dhe hipotermisë në dimër, kanë thënë zyrtarët e kufirit amerikan. Disa trupa nuk gjenden kurrë.

Paul Dillon, zëdhënës i IOM-it, tha se shifrat e regjistruara “paraqesin vlerësimet më të ulëta të disponueshme”.

“Shifrat alarmante janë një kujtesë e fortë e nevojës për veprim vendimtar për të krijuar shtigje të rregullta të migracionit legal”, u tha ai gazetarëve në Gjenevë.

IOM-i tha se gati gjysma e vdekjeve të regjistruara vitin e kaluar ishin të lidhura me kalimin e shkretëtirave Sonoran dhe Chihuahuan.

Realitetet e ashpra të Darien Gap fshehin numrin e vërtetë

Numri i vdekjeve dhe zhdukjeve të dokumentuara nga IOM-i përgjatë kufirit përfaqëson gati gjysmën e 1.457 rasteve të regjistruara në gjithë Amerikën vitin e kaluar.

“Një nga tendencat më shqetësuese që IOM-i ka parë në Amerikë ishte rritja e vdekjeve në rrugët e migrimit në Karaibe”, tha Dillon.

Ai tha se 350 vdekje ishin dokumentuar në vitin 2022, krahasuar me 245 në 2021 dhe më pak se 170 të regjistruara në vitet e mëparshme. Shumica e viktimave në rrugët e migrimit të Karaibeve ishin njerëz nga Republika Domenikane, Haiti dhe Kuba.

Darien Gap, një vendkalim kufitar i xhunglës midis Panamasë dhe Kolumbisë, pa 141 vdekje të dokumentuara të emigrantëve vitin e kaluar, sipas IOM-it.

“Natyra e largët dhe e rrezikshme e kësaj zone dhe prania e bandave kriminale përgjatë rrugës do të thotë se kjo shifër ka të ngjarë të mos përfaqësojë numrin aktual të jetëve të humbura,” tha Dillon.

Panamaja njoftoi masa të reja javën e kaluar për të frenuar kalimet në rritje të emigrantëve nëpërmjet Darien Gap, i cili arriti një maksimum historik këtë vit.

TRT World