Putin: Aktualisht nuk ka plane për të kapur qytetin ukrainas të Kharkiv / Photo: AA

Presidenti rus Vlladimir Putin tha të premten se operacionet luftarake në rajonin ukrainas të Kharkiv kanë për qëllim krijimin e një "zone sanitare" - një zonë tampon nga e cila sulmet ukrainase nuk mund të arrijnë në territorin rus.

Putin tha në një konferencë shtypi në qytetin kinez Kharbin, e cila u transmetua në faqen e internetit të Kremlinit, se aktualisht nuk ka plane për të kapur Kharkiv, qendrën administrative të Ukrainës verilindore.

"Ajo që po ndodh në drejtim të Kharkiv është gjithashtu faji i tyre (autoritetet ukrainase), sepse ata bombarduan zonat e banuara të territoreve kufitare, duke përfshirë Belgorod. Civilët po vdesin atje. Kjo është e qartë", tha ai.

Ai shtoi se forcat ukrainase po sulmojnë qendrën e qytetit, zonat e banuara.

“Dhe unë e thashë publikisht se nëse vazhdon kështu, do të duhet të krijojmë një zonë sigurie... një zonë sanitare. Kjo është ajo që ne po bëjmë”, theksoi ai.

Të enjten, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e përshkroi situatën e luftimeve në rajonin e Kharkiv si jashtëzakonisht të vështirë dhe u takua me shefat e tij ushtarakë për të diskutuar veprimet e mundshme.

TRT Balkan / agjencitë