ShBA-ja nisi sulmet në Irak e Siri pas vrasjes së tre ushtarëve amerikanë      / Foto: AA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës filluan të kryejnë një valë sulmesh ajrore të premten kundër Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC)-Forca Quds dhe milicive të mbështetura nga Irani në Irak dhe Siri, pasi ditë më parë një sulm me dron vrau tre ushtarë amerikanë në Jordani.

Sulmet u kryen me avionë të shumtë, duke përfshirë bombardues me rreze të gjatë që u nisën nga ShBA-ja, tha në një komunikatë Komanda Qendrore (CENTCOM).

Në total, më shumë se 85 objektiva u goditën me më shumë se 125 municione precize.

Objektet që u goditën përfshijnë komandën dhe kontrollin dhe qendrat e inteligjencës; zonat e magazinimit të raketave, raketave dhe dronët si dhe "objektet e zinxhirit të furnizimit të logjistikës dhe municionit të grupeve të milicisë dhe mbështetësve të tyre të IRGC-së që lehtësuan sulmet kundër forcave të ShBA-së dhe koalicionit", tha CENTCOM.

IRGC-Forcat Quds është divizioni i operacioneve të jashtme të korpusit.

Presidenti Joe Biden tha se sulmet ishin vetëm fillimi i përgjigjes së ShBA-së.

"Do të vazhdojë në kohë dhe vende të zgjedhjes sonë”, tha ai në një deklaratë.

"Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë konflikt në Lindjen e Mesme ose askund tjetër në botë. Por, le ta dinë këtë të gjithë ata që mund të kërkojnë të na bëjnë keq: nëse dëmtoni një amerikan, ne do të përgjigjemi.”

Një sulm vetëvrasës me dron vrau tre trupa amerikane dhe plagosi të paktën 34 të tjerë më 28 janar, në Jordani pranë kufirit sirian dhe irakian.

TRT Balkan / agjencitë