Sondazhi: Shumica e gjermanëve kundër luftës së Izraelit në Gaza      / Foto: AA

Shumica e gjermanëve nuk e miratojnë ofensivën ushtarake të Izraelit në Gaza, sipas një sondazhi të ri të publikuar të martën.

Rreth 61% e gjermanëve thanë se janë kundër veprimeve ushtarake të Izraelit në Rripin e Gazës, ndërsa vetëm 33% shprehën mbështetje për ofensivën.

Sondazhi përfaqësues u porosit nga revista javore gjermane Stern dhe u krye nga instituti kërkimor Forsa në datat 30-31 maj.

Në një sondazh të kryer në nëntor, pas një sulmi të Hamasit të 7 tetorit 2023, 62% e gjermanëve kishin thënë se po mbështesnin aksionin ushtarak të Izraelit në Gaza.

Në atë kohë, vetëm 31% e gjermanëve ishin kundër ofensivës ushtarake të Izraelit.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga sulmi ndërkufitar i 7 tetorit 2023, i udhëhequr nga Hamasi, në të cilin u vranë afro 1.200 izraelitë.

Më shumë se 36.500 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në Gaza dhe rreth 83.000 janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Gati tetë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës ishin gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e saj të fundit ka urdhëruar Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim.

TRT Balkan / agjencitë