Televizioni izraelit: Ushtria po përgatitet të hyjë në Rafah shumë shpejt. / Foto: AA Archive

Ushtria izraelite po përgatitet të nisë një ofensivë tokësore shumë shpejt në qytetin Rafah në Rripin jugor të Gazës.

Siç raporton televizioni zyrtar izraelit KAN, duke cituar burime të paidentifikuara ushtarake, ushtria izraelite po përgatitet për një operacion në Rafah për të evakuuar shumë shpejt një numër të madh palestinezësh.

Itay Blumenthal, një komentator i lajmeve ushtarake në kanal, tha: "Sipas planit të ushtrisë izraelite, më shumë se një milion palestinezëve në Rafah do t'u kërkohet të largohen nga zona dhe të vijnë në strehimoret e përgatitura së fundmi në pjesën jugore dhe qendrore të Gazës.

Blumenthal vuri në dukje se organizatat ndërkombëtare humanitare dhe vende të tjera kanë përgatitur më parë mijëra tenda në Gazën jugore dhe qendrore për palestinezët e zhvendosur që vijnë nga Rafah.

Në transmetimin e tij, KAN tregoi foto të marra nga satelitët që tregonin qytetin e tendave të vendosura javët e fundit midis Rafahut dhe Khan Younis.

Duke deklaruar se plani ishte paraqitur në ShBA dhe vende të tjera, por duke mos specifikuar se cilat, Blumenthal tha se përparimi i ushtrisë izraelite në Rafah do të ishte gradual.

Ai nënvizoi se njerëzit në zonën që do të evakuohen do të informohen përpara se të fillojë operacioni tokësor i ushtrisë izraelite në zonë.

Sipas Blumenthal, i cili citon zyrtarët izraelitë, evakuimi i palestinezëve nga Rafah do të zgjasë katër deri në pesë javë.

Në lidhje me ofensivën tokësore në Rafah, gazeta izraelite "Hayom" raportoi se "vendimi për të hyrë në Rafah u mor" si rezultat i Jahya Sinwar, liderit të Hamasit në Gaza, duke iu përgjigjur negativisht një oferte të bërë me ndërmjetës disa ditë më parë.

Izraeli, i cili dëshiron të pushtojë Rafahun, ku rreth 1,5 milion palestinezë janë strehuar nga pjesë të tjera të Gazës, këmbëngul në okupimin, duke e përshkruar rajonin si "kalaja e fundit e Hamasit", pavarësisht paralajmërimeve për një fatkeqësi humanitare.

Diku 34.183 palestinezë, duke përfshirë të paktën 14,685 fëmijë dhe 9.670 gra, janë vrarë dhe 77.143 janë plagosur në sulmet gjenocidale të Izraelit në Rripin e Gazës që nga 7 tetori.

TRT Balkan / agjencitë