Thirrje për rikthimin e maskave në Britani, pas variantit të ri të Covid-it

Thirrje për rikthimin e maskave në Britani, pas variantit të ri të Covid-it

Numri i njerëzve me virus shkon nga 3,3 për 100.000 në 7,2 në më pak se një muaj.
Thirrje për rikthimin e maskave në Britani, pas variantit të ri të Covid-it.     /Foto: Reuters

Shkencëtarët u kanë bërë thirrje njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar të mbajnë përsëri maska ​​fytyre mes një "mutacioni" të ri shqetësues të variantit të COVID-19.

Ata shprehën shqetësimin për një nënvariant të Omicronit, "Eris", i cili tani përbën një në 10 raste në Mbretërinë e Bashkuar.

Numri i njerëzve të diagnostikuar me virus kërceu nga rreth 3,3 për 100.000 në 7,2 për më pak se një muaj, raportoi Mirror të mërkurën.

Një nënlloj i ri i referuar si "BA.6" gjithashtu ka shkaktuar shqetësim, megjithëse për momentin është gjetur vetëm në Danimarkë dhe Izrael.

Trisha Greenhalgh, një eksperte e kujdesit parësor shëndetësor në Universitetin e Oksfordit, u bëri thirrje njerëzve të mbajnë maska përsëri.

"Grupet e mia të ndryshme shkencore të WhatsApp-it po gumëzhinin. Klipet gjenetike dhe diagramet e linjës që fluturojnë përpara dhe mbrapa. Unë i kuptoj pak detajet, por duket se është edhe një herë koha për të vënë maskat", tha ajo në X, e njohur më parë si Twitter.

Prof. Christina Pagel nga Kolegji Universitar i Londrës tha gjithashtu se nënlloji kishte potencialin të shkaktonte "një valë të madhe".

Varianti ka "SHUMË mutacione të reja që e bëjnë atë (shumë) të ndryshëm nga llojet e mëparshme të Omicronit," tha ajo në X.

Për më tepër, në një opinion të botuar këtë javë në British Medical Journal, Pagel tha "është mjaft e sigurt që ne kemi hyrë në një valë tjetër COVID-19".

TRT Balkan / agjencitë