Trupat izraelite tërhiqen, pastaj bastisin sërish spitalin Nasser të Gazës / Foto: AA

Forcat izraelite bastisën Kompleksin Mjekësor Nasser, spitalin më të madh funksional në Gaza, menjëherë pasi u tërhoqën nga ai, tha Ministria palestineze e Shëndetësisë në enklavë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se spitali në Khan Younis, i dyti më i madh i Gazës dhe vendimtar për shërbimet shëndetësore të munguara në këtë territor, ndaloi së punuari javën e kaluar pas një rrethimi njëjavor izraelit të ndjekur nga bastisja.

Spitali Nasser është institucioni më i fundit shëndetësor që bëhet një arenë e luftës brutale izraelite në Gaza, tashmë në muajin e pestë.

TRT Balkan / agjencitë