Udhëheqësit Evropianë përshëndetën zgjedhjen e presidentit të ri të KE-së. / Foto: AA

Udhëheqësit evropianë përshëndetën zgjedhjen e ish-kryeministrit portugez Antonio Costa si President i ri i Këshillit Evropian.

Presidenti aktual i Këshillit Evropian, Charles Michel, më herët njoftoi se ish-kryeministri portugez Antonio Costa ishte zgjedhur për ta zëvendësuar.

Ai njoftoi gjithashtu kandidaturën e Ursula von der Leyen për një mandat të dytë pesëvjeçar si presidente e Komisionit Evropian dhe kandidaturën e kryeministres së Estonisë Kaja Kalas, e cila do të zëvendësojë Josep Borrellin si kreu i politikës së jashtme.

"Ne duhet të vazhdojmë të punojmë së bashku për të siguruar që Evropa të jetë një partner efektiv global që i mban qytetarët tanë të lirë, të sigurt dhe të begatë," tha Callas.

Po ashtu edhe Kancelari gjerman Olaf Scholz uroi të përzgjedhurit e ri të Këshillit Evropian.

"Një sinjal i rëndësishëm." Me ta ne mund të bëjmë përparim të mirë dhe të shpejtë”, tha Scholz.

Kryeministri belg Alexandre de Croix tha se i pret një sfidë e madhe dhe u uroi forcë dhe guxim në kohët e vështira për Bashkimin Evropian (BE).

Kryeministri suedez Ulf Kristerson vlerësoi Callas për "rezultatet e saj të patëmeta", duke vënë në dukje se ajo "do të sjellë përvojë solide në disa fusha, duke përfshirë mbështetjen e palëkundur të BE-së për Ukrainën".

Callas dhe von der Leyen janë në pritje të miratimit nga Parlamenti Evropian për të marrë detyrën.

TRT Balkan / agjencitë