Zyra humanitare e OKB-së: Sulmi izraelit në Rafah mund të jetë "masakër" / Photo: Reuters

Zyra humanitare e OKB-së paralajmëroi të premten se një inkursion izraelit në Rafah jo vetëm që do të rrezikonte jetën e qindra mijëra njerëzve, por gjithashtu do të ishte "goditje e pabesueshme" për ndihmën humanitare.

"Qindra mijëra njerëz që ndodhen atje do të ishin në rrezik të menjëhershëm të vdekjes nëse do të ketë një sulm," tha Jens Laerke, zëdhënës i Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), në një konferencë të OKB-së në Gjenevë.

"Kjo mund të jetë një masakër e civilëve, por në të njëjtën kohë një goditje e pabesueshme për operacionin humanitar në gjithë rripin, sepse është drejtuar kryesisht nga Rafah," tha Laerke.

Ai nënvizoi se Rafah është në "zemrën e operacionit humanitar në Gaza", pasi operacionet në Rafah përfshijnë ruajtjen e furnizimeve shpëtimtare për gjithë rripin, klinikat mjekësore, pikat e shpërndarjes së ushqimit dhe qendrat për fëmijët e kequshqyer. Izraeli ka nisur një ofensivë brutale në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, i cili vrau afro 1.200 njerëz.

Rreth 34.600 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe mbi 77.800 të tjerë janë plagosur në mes të një rrethimi të fortë të vendosur nga Izraeli, i cili la të gjithë popullsinë, veçanërisht banorët e Gazës veriore, në prag të urisë.

Sipas OKB-së, më shumë se gjashtë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës janë në gërmadha, duke shtyrë 85% të popullsisë së enklavës në zhvendosje të brendshme mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila ka urdhëruar Tel Avivin të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidale dhe të marrin masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

AA